Vezetőként mit tehet a digitalizáció elősegítéséért?

Vezetőként mit tehet a digitalizáció elősegítéséért?

A digitalizáció sokáig csak egy távoli jövőkép volt a vállalatok számára, majd két éve hatalmas változás történt. Hirtelen tört be a modern technológia a cégek életébe és azóta is az a feladat, hogy a lehető legtöbbet hozzuk ki belőle. Aki nem tartja a tempót, lépéshátrányba kerül a riválisokkal szemben.

A járvány idején kerültek igazából előtérbe az elektronikus eszközök a mindennapjaink során. Ez a folyamat természetesen már korábban elkezdődött, de az igazán nagy lökést ehhez a karantén időszaka adta. Egyes kutatások szerint ekkor rövid időn belül nagyjából 5 évnyi fejlődés valósult meg ezen a téren.

Szinte minden cég rá lett kényszerítve, hogy lépéseket tegyen ebbe az irányba. Kockázatot kellett vállalni és gyorsan reagálni a kialakult helyzetre. Azok a szereplők vették a legjobban az akadályokat, akik jól tudtak alkalmazkodni és gyorsan tudtak reagálni.

Ebből adódóan egyesek nagyon könnyedén érvényesültek, mások viszont akár a mai napig szenvednek a digitális átállással. Általánosságban elmondható: azok a cégek jártak a legjobban, akik nem csak egy projektként tekintettek a digitalizációra, hanem igazi szemléletmódként értelmezték azt.

A digitalizáció ugyanis nagy előnyökkel kecsegtet, viszont ehhez házon belül innováció is szükséges. Ha jól csinálják vállalaton belül, akkor az adatbiztonság terén és a munka hatékonyságában is sikerülhet jelentősen előrelépni. Ehhez viszont a vezetőségnek és a munkavállalóknak is gyorsan kell alkalmazkodniuk a változásokhoz.

Az embereket kell megfelelően bevonni - ez a siker kulcsa.

Lépések a digitalizáció sikeres alkalmazásához

Először is az aggályokat kell megfelelően kezelni. Főleg az olyan helyeken, ahol az alkalmazottak mondjuk idősebbek és nincsenek nagy barátságban a modern vívmányokkal. Számukra ez az új helyzet nyugtalanító és félelmetes lehet - azt is gondolhatják, hogy az új, elektromos eszközök, szoftverek hosszabb távon elveszik majd tőlük a munkájukat.

Célszerű azonnal jelezni számukra, hogy felesleges aggódniuk. Elvégre ezek a digitális eszközök nem helyettük, hanem értük vannak: terhet vesznek le a vállakról, így mindenki több energiát tud a lényeges dolgokra fordítani.

Viszont ha ezt nem tudatosítjuk időben, abból baj lehet. Tájékoztatni kell mindenkit arról, hogy mi fog történni.

Hogyan néznek majd ki a mindennapok, miért is lesz ez így mindenkinek jó. Ha ezt mindenki megérti és elfogadja, úgy lehet csak tovább lépni. Ha a cég ezeket őszintén és előrejelezve kommunikálja, megnyerheti vele a munkavállalók együttműködését és bizalmát.

A legfontosabb fegyver tehát a helytálláshoz az edukáció, valamint a kommunikáció. Mindez pedig hatványozottan fontos a vezetők esetében. Mivel napi szinten ők irányítják a dolgokat a vállalaton belül, kiemelkedően fontos, hogy elméleti és gyakorlati szempontból is értsék a koncepciót, átlássák a lényeges pontokat. Az ő betanításuk elsődleges szempont kell, hogy legyen: össze kell hangolni tudásukat, hogy a munkafolyamatok gördülékenyen haladhassanak.

Ez azonban nem egy 1-2 napos projekt. Ez egy folyamat, amely akár hónapokig is elhúzódhat. A lényeg, hogy nem kell kapkodni, vagy siettetni az eseményeket. Haladjunk lépésről-lépésre és legyünk türelemmel.

A folyamatot tovább segítheti még, ha egy erre szakosodott, professzionális cég segítségét kérjük. A Rhenus nagy rutinnal rendelkezik a digitális átállások terén, ezeket a tapasztalatokat pedig jó hasznosítani - nem kevés időt és energiát spórolhat meg a vállalat.

 

Ha többet szeretne tudni arról, hogy a Rhenus Office Systems Hungary Kft. hogyan segíthet az irodai élet gördülékenyebbé tételében, kattintson ide és vegye fel velünk a kapcsolatot az oldal alján, mi pedig hamarosan keresni fogjuk!

 

ÍRJON NEKÜNK!